به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حاشیهآئینی مدیر عامل شرکت عمران اندیشه در هفته پدافند غیرعامل با اشاره به این فرمایش مقام معظم رهبری که “پدافند غیرعامل یک اصل خواهد بود برای همیشه نه یک مقطع خاص” به اهمیت این امر در حوزه شهری پرداخت و در ابتدا بیان نمود با توجه به تهدیدهای روزافزون علیه کشورمان، تهدید نظامی و تروریستی همچون گذشته بر کشورمان سایه افکنده است. از این رو اتخاذ تدابیر پیشگیرانه به منظور محافظت از سرمایه های ملی، ضروری است و کسب آمادگی در دوران کنونی به مراتب اهمیت بیشتری نسبت به گذشته دارد و سپس مدیر عامل شرکت عمران به تعریف پدافند غیرعامل پرداخت و گفت :

به مجموعه اقدامات غیر مسلحانه ای که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدها و اقدامات نظامی دشمن شود پدافند غیر عامل گویند ایشان ادامه داد در اکثر منابع علمی و نظامی دنیا اصول مهم پدافند غیرعامل در استتار، اختفا، فریب، تفرقه و پراکندگی، مقاوم‌سازی و استحکامات وهشدار به موقع دسته بندی شده ‌است.

وی در ادامه تاکید نمود برای درک بهتر پدافند غیرعامل باید تهدیدها را شناخت. آنچه موضوع پدافند غیرعامل می‌باشد، “مخاطرات انسان‌ساخت” است. بدیهی است مخاطرات طبیعی مانند سیل و زلزله و طوفان و … در حیطه مدیریت بحران می‏باشد و همچنین اضافه نمود مخاطرات انسان‌ساخت، خود قابل تقسیم‌بندی به اجزای کوچک‌تری همچون سایبری، زیستی، اقتصادی، مردمی و کالبدی و … هستند که هر کدام دارای مصادیقی در حوزه شهری می باشند.

در همین راستا آئینی مدیر عامل و رئیس هیات مدیره شرکت عمران به اقدامات این شرکت با رویکرد پدافند غیر عامل اشاره کرد و اهم فعالیت های انجام شده در شهر جدید اندیشه با رویکرد پدافند غیر عامل را بدین شرح بیان نمود:

 • انجام مطالعات مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شهر جدید اندیشه

طرح مطالعات پدافندغیرعامل و مدیریت بحران این شهر که برای اولین بار در شهرهای جدید کشور صورت گرفته با هدف انجام خدمات مشاوره در زمینه مباحث شهرسازی، برنامه‏ریزی شهری و معماری، گردآوری اطلاعات، بررسی و شناخت وضع موجود، شناسایی تهدیدات و مخاطرات، تحلیل و ارزیابی آسیب ‏پذیری‏ ها و در نهایت تدوین راهبردها، سیاست‏ ها و ارائه طرح و راهکارهای پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شهر جدید اندیشه از سال ۹۳ تا ۹۶ با اعتبار ۹۰۰ میلیون ریال صورت پذیرفت، نتایج طرح به فرمانداری شهرستان شهریار جهت ابلاغ به دستگاه‏ های شهری ارسال شده است.

 

 • زیرگذر ورودی فاز ۴ شهر جدید اندیشه

اتمام این پروژه با اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال که از سوی شرکت عمران تأمین و تکمیل شد علاوه بر روان‏ سازی ترافیک شهری و دسترسی مناسب به اتوبان شهریار- کرج، در مواقع بحرانی می‏ تواند مسیر اضطراری مناسب برای تخلیه شهر باشد و سبب تسهیل در مدیریت بحران شود.

 • پیگیری احداث خط قطار حومه ‏ای شهر جدید اندیشه

با توجه به موقعیت منطقه ‏ای شهرستان‏ های قدس، ملارد و شهریار در غرب کلان شهر تهران و جذب سرریز جمعیت این شهر و رشد و توسعه اقتصادی منطقه طی سالیان اخیر سبب افزایش سفرهای بین ‏شهری شده است که همین امر حجم ترافیک عبوری در محورهای مواصلاتی بین شهریار و تهران را بطور چشم گیری افزایش داده است. از طرفی با افزایش سفرهای برون شهری با وسایل حمل و نقل خصوصی و عمومی، مشکلات دیگری گریبانگیر این منطقه شده است، از جمله مصرف روزانه میلیون‏ ها لیتر بنزین، افزایش آلودگی ‏های زیست محیطی، کاهش ضریب رفاه و سلامت شهروندان، افزایش تصادفات و خسارت‏های جانی و مالی و هدر رفتن زمان مفید شهروندان در ترافیک‏ های سنگین.

با پیگیری‏ های این شرکت تفاهم نامه ‏ای در تاریخ ۹۶/۱۲/۲۰ منعقد و مقرر گردید با هماهنگی استانداری تهران (فرمانداری شهرستانهای شهریار، قدس و ملارد و شهرداری‏ های شهریار، ملارد، اندیشه و صفادشت) و شرکت راه‏ آهن ج.ا.ا و شرکت عمران اندیشه احداث خط قطار حومه‏ ای شهر جدید اندیشه به تهران مورد اقدام قرار گیرد که در حال حاضر مطالعات مسیر در حال انجام می‏باشد.

 • احداث مساجد در سطح شهر

با توجه به این که از دیرباز مساجد و اماکن مذهبی در جوامع اسلامی ستادی برای تعلیم و تربیت، آموزشگاه راه و رسم زندگی فردی و اجتماعی، خانه‌ی ارشاد و هدایت، محل مناسبی برای عملی ساختن ارزش‌های والای اخلاقی و مکانی برای ایجاد زمینه‌ی وحدت و یکپارچگی مطرح بوده است لذا نقش این اماکن در جنگ نرم و تهدیدات مردم محور از ابزارهای پدافندغیرعامل در مقابله با آن است.

 • مسجد بقیه اله (عج) فاز ۳ در خرداد ماه سال جاری با اعتبار ۳۰ میلیارد ریال به بهره‏ برداری رسید.

 • مسجد امام هادی (ع) فاز ۵ با اعتبار ۴۲ میلیارد ریال در حال اجرا می‏ باشد.

 

 

 • با بهره‏ برداری این دو مسجد و سایر مساجد که در گذشته توسط این شرکت به بهره ‏برداری رسید کل شهر تحت پوشش مساجد قرار گرفته است.
 • ساخت بازار بزرگ ایرانی- اسلامی شهر جدید اندیشه با رویکرد پدافندغیرعامل

بازار بزرگ ایرانی اسلامی شهر جدید اندیشه با مبلغ سرمایه ‏گذاری ۲۰۰۰ میلیارد ریال و  با الهام از ساختار میدان نقش جهان اصفهان و جزئیات معماری میدان امام خمینی (ره)، میدان حسن آباد تهران، باغ فین کاشان، عفیف آباد شیراز، جلوخان مسجد آقا بزرگ کاشان، بادگیرها و گودال باغچه های یزد و نظایر آن، فضای شهری بی‏ نظیری را در ترکیب میدان، مسجد و بازار فراهم نموده است که از عهد صفویه تاکنون بی نظیر است. این طرح در سه طبقه و در زمینی به مساحت ۵/۳ هکتار و زیربنای حدود ۱۲۳۰۰۰ مترمربع شامل کاربری‏ های مختلف تجاری (۱۲۷۱ واحد)، فرهنگی، مذهبی، پارکینگ و … بوده که عملیات اجرائی آن در شهریور ۱۳۹۰ آغاز و در تاریخ ۵ خرداد ۱۳۹۴ بدست ریاست محترم جمهور افتتاح گردید. در این طرح اصول پدافند غیرعامل از جمله موارد ذیل بکار گرفته شده است.

 • جانمایی در مرکز شهر اندیشه و فاصله مناسب با مراکز جمعیتی و با توجه به زیربنای کافی که در مواقع بحرانی می‏تواند قابلیت اسکان موقت برای شهروندان را فراهم کند.
 • ورودی و خروجی‏ های متعدد به خیابان‏ های اصلی اطراف و استاندارد که در مواقع اضطراری می ‏تواند ازدحام در قسمت‏ های ورودی و خروجی را کاهش دهد.
 • استفاده از سیستم سازه‏ای مقاوم در برابر زلزله که مطابق با ضوابط مقررات ملی ساختمان اجرا شده است. همچنین سازه گنبد و گلدسته مسجد از دال بتنی ساخته شده که استحکام بهتری نسبت به سایر سیستم ‏های سازه‏ای دارد.
 • فضای گودال باغچه و پارکینگ ‏ها در طبقات زیرزمین که عملکرد پناهگاه و فضای امن را نیز دارد.
 • وجود مسجد در مرکز بازار که در مواقع اضطراری می‏ تواند بعنوان ستاد بحران در هدایت و ساماندهی مردمی که به این مرکز مراجعه نمودند عمل نماید.
 • پروژه پارک پدافند غیرعامل شهر جدید اندیشه

پارک پدافندغیرعامل و ایجاد مرکز مدیریت بحران در این پارک پس از مطالعات لازم و مکانیابی با همکاری شهرداری اندیشه در این شهر احداث خواهد گردید.

 • طرح استفاده چند عملکردی از فضاهای شهری

فضاهای باز شهر اندیشه از جمله میادین، پارک‏ها و فضاهای سبز، همچنین مراکز آموزشی (بیش از ۴۰ مورد ساختمان آموزشی و محوطه آن)، مساجد، تجاری (از جمله بازار ایرانی اسلامی) و … قابلیت اسکان موقت شهروندان را هنگام بروز تهدیدات و بحران دارد.

در خاتمه مدیر عامل شرکت عمران اندیشه پیشنهاداتی برای آمادگی هرچه بیشتر شهردر مقابله با تهدیدات عنوان نمود به شرح ذیل:

 • آگاه ‏سازی و اطلاع رسانی عمومی با بهره ‏گیری از انواع تبلیغات محیطی و ظرفیت رسانه‏ های جمعی مدیریت شهری
 • گسترش آموزش همگانی پدافند غیرعامل و مدیریت بحران در سطح مدارس
 • ساماندهی مردم و گروه ‏های مردم نهاد برای بکارگیری در شرایط بحران
 • برگزاری مانورهای پدافند غیرعامل و مدیریت بحران
 • نظارت بر رعایت مبحث ۲۱ مقررات ملی ساختمان با عنوان پدافندغیرعامل: همانطور که می‏ دانیم مبحث ۲۱ مقررات ملی ساختمان، ساختمان‏ها را بر اساس درجه اهمیت و نوع کاربری طبقه‏ بندی کرده و کارکرد این مبحث در حوزه‏ های ذیل مشخص شده است.
 • حوزه شهرسازی: در طراحی شهرها و تعیین کاربری مورد نیاز شهر و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر، باید علاوه بر ایجاد فضاهای مناسب برای حفظ جان مردم در مقابل تهدیدها، امکان تداوم بی‏ وقفه فعالیت‏ های ضروری و کاهش آسیب ‏‏پذیری شهر و زیر‏ساخت‏های شهری، توزیع مناسب جمعیت و خدمات مناسب آنان، بکارگیری عملکردهای چندمنظوره و کاربری‏ ها و چگونگی همجواری آنها برای اداره شهر در شرایط اضطراری در نظر گرفته شود.
 • حوزه معماری: در طراحی و اجرای فضاهای داخلی ساختمان و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر و ارتباط ساختمان با اطراف باید امکانات ویژه‏ای برای حفظ جان افراد در مقابل مخاطرات و بهبود عملکرد سیستم در شرایط تهدید و کاهش آسیب‏ پذیری آن فراهم شود و تعیین طرح هندسی بنا، موقعیت و ابعاد بازشوها، نحوه دسترسی ‏ها و پیش ‏بینی فضای امن به صورت چند عملکردی برای هر ساختمان دیده شود.
 • سازه: ساختمان طوری طراحی شود که قابلیت تحمل بارهای انفجاری متعارف و جلوگیری از تخریب پیشرونده را داشته باشد.
 • تاسیسات: از بروز نشت گاز، خطرات ناشی از برق، آتش‏ سوزی و … جلوگیری شده و کارکردهای ضروری در مواقع اضطراری تداوم داشته باشد.
 • ایجاد مرکز مدیریت بحران در شهر
 • مکانیابی و راه اندازی محل‏ های نشست و برخاست بالگرد در جوار پایگاه‌های مدیریت بحران بمنظور تسریع در عملیات امدادرسانی
 • ایجاد امکانات و فضای مناسب برای اسکان موقت جمعیت در سطح شهر و استفاده از عرصه های باز
 • فضاها بصورت چندمنظوره برای بهره برداری در زمان عادی و بحران در نظر گرفته شود. بطور مثال ساخت ایستگاه مترو یا هر کاربری دیگر در این شهر به نحوی باشد که علاوه بر کارکرد اصلی قابلیت پناهگاه شدن را در مواقع بحرانی برای مردم داشته باشد.
 • تقویت و مقاوم‏سازی زیرساخت‏ های خطوط انتقال انرژی (نفت و گاز و بنزین) و جلوگیری از اقدامات خرابکارانه با نظارت بی‏وقفه
 • نظارت بر مخازن آب شهری جهت جلوگیری از اقدامات خرابکارانه و آلوده نمودن آب شهر
 • ایجاد شبکه فاضلاب شهری و تصفیه خانه
 • استتار یا اختفاء یا پوشش خطوط برق و انرژی و مخازن آب و نقاط حساس شهر که قابل دید و تشخیص عموم و رصد ماهواره‏ های جاسوسی نباشد.

انتهای پیاا/ش